top of page

Zde se můžete připojit do podhoubového mailing listu - dáme vám vědět, když vyjde nový článek

Chtěli byste nám zanechat zprávu, navrhnout opravu či komentovat článek? Udělejte to zde.

Hra natahující pravidla | A to je zakázáno? (ZDRUHESTRANY)

Kristýna Vinařová • SPORA

Jazmína Piktorová, Markéta Stránská, Tomáš Janypka a Pasi Mäkelä natahují před diváky červenou gumu připomínající stuhu na cvičení. Ta je pomyslnou hranicí mezi jevištěm a hledištěm. Postupně se přes ni ale přidrzle naklánějí, nenápadně ji překračují a zkoušejí, kam až je její pružnost pustí. Inscenace A to je zakázáno? spolku ZDRUHESTRANY, jejíž reprízu jsem viděla v Alfredu ve dvoře, je určena pro diváky a divačky od sedmi let a tematizuje zákazy, pravidla a jejich smysl. Kdy je v pořádku si hranice taky trochu natahovat? Performeři odhazují červenou gumu stranou a ptají se na to publika. Co se stane, když člověk poruší zákaz a přejde přechod na červenou? Nebo když rozbije něco cizího? Obejde se to snad bez potíží, pokud na to nikdo nepřijde, jak odpovídá jedna holčička? 


Tomáš Janypka | foto Adam Mráček

Performeři dětem explicitní odpovědi nedávají, rozehrávají před nimi ale pohybové etudy o pravidlech a jejich porušování. Povolení představují barevné kruhy, koberce položené na zemi, do nichž se performeři snaží vejít, zákazy rozkládací oplocení, do něhož se navzájem uvězňují. Kdy jde o nevinný žert a kdy už svobodnou hrou omezujeme druhé? Takové a další otázky se tvůrcům daří nenásilně a téměř beze slov do inscenace vložit. Tomáš Janypka, který si po celou dobu nesundá z hlavy žlutou přilbu, připomíná, že některá pravidla zajišťují naši bezpečnost. Možnou škodlivost rozkazů, povelů a nařízení zase ukáže scéna, kdy Pasi Mäkelä ostatní performery nutí šplhat na tyče. Počítá do desíti, pokud neposlechnou, napomene je a poté každého z nich jmenovitě ohodnotí. Praktika sice připomíná běžnou hodinu tělocviku, v kontextu inscenace ale poukazuje na nesmyslnosti některých regulí a potřeby neustálého hodnocení či nebezpečí zneužívání pozice autority.


Jazmína Piktorová a dekonstruovaná červená židle | foto Adam Mráček

Děti během představení na jevištní akce velmi dobře reagují. Hra – jim vlastní zvídavý způsob objevování světa – se nemusí vždy jen přizpůsobovat pravidlům, někdy je může sama podkopávat. Tuto proměnlivou dynamiku lépe předávají právě pohybové scény než mnohdy svazující slovní vysvětlení. Nakonec je dětské diváctvo k ohledávání tématu hrou přímo přizváno. Performeři v průběhu představení kvůli absenci pravidel rozloží červenou židli, další z objektů na jevišti. Nyní ji musí diváctvo za pomoci spolupráce, vzájemné komunikace a nutných kompromisů opět složit a vrátit každé její dřívko tam, kam patří.


bottom of page