top of page

Zde se můžete připojit do podhoubového mailing listu - dáme vám vědět, když vyjde nový článek

Chtěli byste nám zanechat zprávu, navrhnout opravu či komentovat článek? Udělejte to zde.

Laura Genčúrová

Hranice pohlavia sú hranicami akceptácie

Program 17. ročníka festivalu Kiosk ponúkol nemálo sólových performancií, ktoré súviseli s jeho tohtoročnou témou invázie, a skrz ktorú sa prelínal motív hľadania identity a prekračovania stereotypov. Performancie poväčšine súviseli s introspekciou umelcov, ktorí jednotlivé diela tvorili.


Tzv. súčasné pohybové mystérium s odbornými komentármi Život, zázraky, extázy a zjavenia blahoslavenej panny, sestry Juany de la Cruz od tvorivého tímu v zložení Magdaléna Žiaková, Juraj Mydla, Ema Benčíková, Anka Sedlačková nenásilne prepája ortodoxnú vieru s prekračovaním rodových stereotypov a ukazuje, ako sa ľudia vyrovnávali s inakosťou v minulosti.


Juana de la Cruz bola abatišou františkánskeho rádu na prelome 15. a 16. storočia, ktorá ako mnohé ženy v týchto časoch utiekla do rádu prezlečená ako muž. Anka Sedlačková stvárňujúca Juanu de la Cruz má na sebe príznačný meštiansky stredoveký odev. V úvode má na sebe závoj, bielu látku, ktorá siaha až po horizont a prepája performerku s celou scénou. Sedlačková s látkou bojuje a jej tanec reprezentuje väzenie, ktoré pre Juanu predstavaval nútený sobáš.


V performancii dominuje pohyb a tanec Sedlačkovej stvárňujúci obrazy zo života svätej, audio nahrávka odkazujúca na Juanine biografické údaje a silná vizuálna zložka pozostávajúca z bielej plachty. Tieto tri zložky sa dopĺňajú a sú vo vzájomnom dialógu. Počas performancie sa na displeji televízie premietajú citované zdroje a pri spomenutí pojmov, ktoré sú typické pre cirkevný diskurz, sa zobrazia ich definície.


Z audio nahrávky sa dozvedáme, že Juana de la Cruz bola pravdepodobne androgýnna, čiže obojpohlavná osoba. Z jej hagiografie sa zachovala informácia, že mala ohryzok, tzv. Adamovo jablko a hlbší hlas. Tiež mala v mníšskom ráde privilégiá, ktoré konvenčne dosahovali v spoločnosti len muži, napríklad mohla verejne kázať. Aké bolo byť ženou v 16. storočí predstavila Sedlačková, ktorá sa po dlhšej pohybovej scéne postavila pred divákov, tým prelomila štvrtú stenu a rozvoľnila sugestívny akcent performancie. Sedlačková je staršia tanečnica a v jej prehovore bolo cítiť distingvovanosť, ale aj istý cynický humor. Vyobrazila tak absurditu vtedajších noriem, ktoré sa od stredoveku do súčasnosti až tak radikálne nezmenili.


Fotografie: © Natália Zajačiková


Tematizovanie androgýnnych či intersexuálnych osôb môžeme v česko-slovenskom kontexte nájsť aj vo filme Úsvit z roku 2023. Aj keď je táto téma špecifická a čo sa týka filmových námetov vo všeobecnosti neobvyklá, zistenie, že ide o prvý prípad, kedy tvorcovia obsadili transrodovú osobu v celovečernom česko-slovenskom filme, je v celku zarážajúce. Odhliadnuc od tohto, fakt, že tieto diela vznikajú, je aspoň vyjadrením toho, že sa ako spoločnosť vyvíjame a že s citlivým prístupom sa tieto námety môžu postupne stávať normou.


Citácia, ktorá zaznie počas performancie, a ktorá nesie vcelku kontroverzný ráz v konfrontácii s cirkevnými dogmami (kvôli čomu bola historicky cenzurovaná), je Juanin opis toho, ako si na ňu Boh ľahol a potom na nej „hral“ ako na gitare. Erotické predstavy pri viere podobnej intenzity nie sú výnimkou. Známa Berniniho socha Extáza svätej Terézie vyjadruje slastný a súčasne bolestivý závrat Terézie pri prenikaní „Božej lásky“ do jej vnútra a síce nie explicitne, ale latentne je možné vnímať toto vyobrazenie ako istú sexuálnu deriváciu. Anka Sedlačková so spomínanou plachtou rôzne manipuluje, v tejto sekvencii navyše plachta pripomína ženské genitálie. Aj napriek minimalizmu scénografie pôsobí v performancii funkčne a biela látka nesie mnoho významov.




Cherry picking náš každodenný


Každé náboženstvo a každá spoločnosť pristupuje k intersexualite individuálne. Prirodzene sa to vzťahuje aj na historický kontext. Je možné nájsť mnoho príkladov, kedy napríklad kresťania zobrazovali Ježiša ako intersex osobu (jeho rana bola vyobrazená v tvare vulvy). Ježiš je pre kresťanov svätou a privilegovanou postavou, a tak sa snažili rôznymi spôsobmi vyjadriť jeho inakosť od toho „ľudského“. To súvisí aj s bezpohlavnosťou Boha.


V kresťanskom ponímaní sa Boh odlišuje od zvyšku sveta v prvom rade tým, že je svätý. Rozdelenie medzi Bohom a človekom pre teologickú terminológiu predstavoval problém, pretože božská bytosť nenesie charakteristiky zhodné s tým, čo poznáme, pretože je to entita, ktorá nás presahuje. Cieľom každého náboženstva je vytvoriť čo najväčšiu komunitu, ktorá bude veriť v to isté, preto sa musel jazyk prispôsobiť každému. Patriarchát existoval dávno pred vznikom kresťanstva, preto bolo prirodzené, že tejto entite nazývanej Boh prisúdili gramaticky mužský rod, aby symbolizoval autoritu a silu, t.j. cisheteronormatívne vlastnosti. Táto paušalizácia viedla k tomu, že pre mnohých sa stal gramatický rod legitímnym.


Podľa môjho názoru je podstatné sledovať, ako sa diskurz mení naprieč históriou a že to, čo vnímame ako „normálne“, malo v minulosti iné podoby. Myslím, že je podstatné poznať aj túto náboženskú sféru, ktorá je neoddeliteľná od kultúrno-historického kontextu strednej Európy, vytvoriť si argumentačný aparát a nadhľad nad témami, ktoré sú často využívané na zastrašenie či na manipuláciu spoločnosti. Príkladom je práve LGBT+ komunita a všeobecná xenofóbia, ktorú politici na Slovensku strategicky využívajú na to, aby odvádzali pozornosť od socio-ekonomických problémov štátu a nenávisť zakladajú na tradičných hodnotách údajne vychádzajúcich často aj z kresťanstva. To, čo považujú za legitímne, je v zásade len cherry picking.


Performancia Život, zázraky, extázy a zjavenia blahoslavenej panny, sestry Juany de la Cruz sa divákovi dogmaticky nevnucuje a ani neodsudzuje náboženstvo ako také. Artikuluje jasný postoj, ktorý sa opiera o konkrétne zdroje a porovnáva ich s dneškom. Jej odkazom je, že identita, rod, názor, viera, môžu byť fluidné, a že inakosť nemusí byť monštruózna ani nadpozemská.

 

Laura Genčúrová

bottom of page